حجت الاسلام حسن امان الهی

استاد دانشگاه و مشاور خانواده

حجت الاسلام حسن امان الهی

استاد دانشگاه و مشاور خانواده

با نگاهی ویژه به مقوله خانواده و محبت

"مطالب گاهاً به روز رسانی می گردند؛ به کانال ما در شبکه های اجتماعی ملحق شوید"

دوستان عزیز لطفا سوالات خود را از طرق مشخص شده در بخش تماس با من مطرح کرده و در این قسمت پاسخ را دریافت بفرمایید.

 

معنا و ماهیت حقیقى شب قدر چیست؟ این شب چه اهمیتى دارد؟

«قدر» در لغت به معناى اندازه و اندازه گیرى است. «تقدیر» نیز به معناى اندازه گیرى و تعیین است. در اصطلاح «قدر» عبارت است از: ویژگى هستى و وجود هر چیز و چگونگى آفرینش آن. به عبارت دیگر، اندازه و محدوده وجودى هر چیز «قدر» نام دارد.
بر اساس حکمت الهى در نظام آفرینش، هر چیزى اندازه اى خاص دارد و هیچ چیز بى حساب و کتاب نیست. جهان حساب و کتاب دارد، بر اساس نظم ریاضى تنظیم شده و گذشته، حال و آینده آن با هم مرتبط است.

 

اگر در شب قدر، مقدرات معیّن مى گردد؛ پس تلاش و اختیار انسان چه معنا دارد؟

اینکه مى گویند: در شب قدر همه مقدرات تقدیر مى شود؛ بدین معنا است که قالب معین و اندازه خاص هر پدیده، به طور روشن اندازه گیرى مى شود. البته این اندازه گیرى، بر اساس شرایط و موانعى است که پیش مى آید و با ملاحظه اختیار و قابلیت انسان شکل مى گیرد.

 

دختر مشکل جزئی نقص عضو دارد، بهتر است در کدام جلسه خواستگاری این مشکل مطرح شود؟

پاسخ:

بهتر است مسأله بعد از بیان صحبت های اصلی و اعلام نظر اولیه بیان شود.
 

شرایطی دارم که امکان گناه برایم پیش آمده، چگونه میتوانم ازدواج موقت داشته باشم؟

پاسخ:

می توانید به دفاتر ازدواج و طلاق مراجعه نموده و از آن ها راهنمایی بخواهید.
 

دختری هستم که خواستگاری دارم از خودم کوچکتر (از لحاظ سنی)، ایشان رابطه نامشروع قبلی اش را به من گفته، خودم نیز قبلا رابطه نامشروع داشته ام؛ آیا باید به او بگویم؟ و آیا ازدواج با این شخص اشکالی ندارد؟

پاسخ:

نمیتوان با قاطعیت در مورد چنین ازدواجی نظر داد، لیکن این موضوع دو جنبه دارد:
اول اینکه کوچکتر بودن آقا معایبی دارد که آنها را باید شناخت.
و مسئله دوم اینکه ارتباط قبلی دختر خانم (به شزط عدم تکرار آن) نباید مطرح شود چون باعث بی اعتمادی در آینده خواهد شد و بهتر است رابطه قبلی آقا را نیز فراموش کند چون دیگر تکرار نشده است وگرنه همان یکبار را نیز بیان نمیکرد.
 

با یکدیگر دوست هستیم و خانواده ها نمی دانند؛ از طرفی به دلیل سن کم و اشتغال به تحصیل، خانواده ها عقد و ازدواج را نمی پذیرند، چه کنیم ؟

پاسخ:

این موضوع از جهات مختلف قابل بررسی است:
اول اینکه علاقه بین شما و ایشان به خاطر جذابیت های عاطفی، فکری و شخصیتی و جنسی طبیعی است که هر روز بیشتر شود و لذا لازم به کنترل و مدیریت آن است.
ثانیا راه آشنایی شما از مسیری غیر متعارف و قابل تأمل است و با هدف ازدواج کمی فاصله دارد، البته برخی افراد از این روش با هم آشنا شده و ازدواج می کنند اما غالب افراد برای سرگرمی و دوستی در این فضا ارتباط برقرار می کنند.
ثالثا ازدواج که مهم ترین مرحله زندگی انسان است، لازم به تحقیق و بررسی و مشاوره با اهل خبره است و لازم است از مسیرهای کارشناسی شده و لزوما با اطلاع خانواده ها انجام شود و لازم است در این مسیر هیچ توجیهی را نپذیرید.
 

پدر و مادرم در امر ازدواج سختگیری می کنند، حتی اجازه نمی دهند خواستگار را ببینم و با او صحبت کنم؛ آیا خودم نباید برای زندگی آینده ام تصمیم گیری کنم ؟

پاسخ:

این یک خواسته منطقی است که با خواستگارانتان که خانواده شما آنها را هم کفو خود از لحاظ فرهنگی و فکری میدانند، صحبت نموده و آشنا شوید چون این آشنایی شما با همدیگر است که باعث شناخت شده و امکان اشتباه در انتخاب را به حداقل میرساند. اما این را هم باید مد نظر داشته باشید که پدر و مادر قطعا صلاح شما و خوشبختی شما را می خواهند ولی از نگاه و اعتقاد خود نظر میدهند.
لذا، بهترین افرادی که می توانند نظرات شما را به عنوان جوان با اعتقادات و نظرات پدر و مادرتان نزدیک کنند، افراد ریش سفید و مورد تایید شما و پدر و مادرتان هستند و در حال حاضر، مشاورین مناسب ترین گزینه هستند.
 

آیا میتوان به وصال یک زوج طلاق گرفته امید داشت ؟

پاسخ:

اگر هنوز هیچکدام ازدواج ننموده اند مشکلشان حل شدنی است...اما حتما لازم است یک مشاور با آنها در ارتباط بوده و با ایشان صحبت نماید. اگر فرزندی دارند که قصد دارد دوباره آن ها را در کنار خود ببیند، بهتر است یک بهانه درسی آورده و به خاطر آن بهانه حضورا نزد مشاور رفته و مشکل را از آن طریق حل نماید. در ضمن خودتان و زندگی پدر و مادرتان را به خدا بسپارید.
 

در دوران مجردی اشتباهات و گناهان سنگینی مرتکب شدم، بعد از ازدواج دچار عذاب وجدانم، چه کنم ؟

پاسخ:

البته این مسأله بسیار دردناک و ناگوار و آزار دهنده است، خصوصا در عصر حاضر که جوان ها را درگیر خود ساخته، ولی گذشته پاک شما برای خدای مهربان عزیز و ماندگار است؛ همچنین همه ما انسانها ممکن الخطا هستیم و در زمانهایی امکان گناه داریم که خدای ناکرده به هنگام گناه باید توبه کرده و به هیچ وجه آن گناه را انجام ندهیم، خداوند مهربان به قلب ما نگاه میکند نه به عمل و فعل ما. پس طبق فرمایش پیامبر اکرم که فرمودند توبه پشیمانی قلبی و عملی از گناه است، پس از توبه بخشیده شده و پاک هستید. پس سعی کنید با اعمال خوبتان و همچنین زندگی خوبی که برای خود و همسرتان میسازید جبران نماببد و شکر خداوند را به جا آورید.

                                                                                                                

چرا مسوولان و دولت , موانع ازدواج را برطرف نمی کنند؟

پاسخ:

در مورد اهمیت ازدواج و مشکلاتی که بر سر راه آن برای جوانان وجود دارد، ما نیز کاملاً با شما هم‏صداییم.

    هم چنین درباره این که اسلام یک مجموعه مرتبط است و بدون تحقّق آرمان‏های آن در مورد عدالت اجتماعی وتأمین حداقل نیازها، نمی‏توان صورت کاملی از آن را مشاهده کرد.

    ولی برادر عزیز! تا زمان تحقق آن آرمان‏ها چه باید کرد؟ مسلم است که باید برای تحقّق آنها به سختی کوشید، ولی آیا می‏توان تا آن زمان نفس را رها نمود که به بهانه آرمان‏ها، به هر سو که بخواهد برود و خود را در منجلاب فساد، غرق کند و... .

    هر چند ازدواج موقت می‏تواند بخشی از مشکل را حل نماید، ولی به نظر ما این راه حل نتیجه چندانی برای نسل جوان ـ که باید مهیای تشکیل خانواده شوند ـ ندارد و چه بسا عوارض سوئی نیز در برداشته باشد. راه حل اساسی این است که با همیاری دولت و مردم، گام‏های جدی برای حل مشکل ازدواج دائم برداشته شود وبا تغییر فرهنگ ازدواج در جامعه، مشارکت دادن خانواده‏ ها در تأمین تدریجی نیازهای جوانان (به جای مخارج کلان و بیهوده)، ایجاد وگسترش خوابگاه‏های متأهلین و شناخت و مبارزه با آسیب‏های احتمالی، زمینه‏ های ازدواج دائم را فراهم ساخت.

 

آیا جهیزیه بر عهدهء زن است و باید آن را تهیه کند؟

پاسخ:

اسباب و لوازم زندگی که در ابتدای ازدواج تهیه می شود, بر عهدهء مرد است , ولی خانوادهء عروس برای این که دخترشان محتاج به وسائل دیگران نباشد و در ضمن به دامادشان کمکی کنند, مقداری اسباب تهیه و به دخترشان هدیه می کنند, تا او با دلی شاد و آرامش بتواند نیازمندی های خود را رفع کند. اسباب و اثاثیه از آنِ عروس است و شوهر حق تصرف و نقل و انتقال آن ها را بدون اجازهء همسرش ندارد.

اگر مرد اسباب و لوازمی را تهیه کرد, مال خودش خواهد بود و زن نخواهد توانست بدون اجازهء شوهرش آن ها راببخشد, گرچه با اجازهء شوهر, از آن ها استفاده می کند.

 

بهترین مهریه ‏ای که یک دختر مسلمان در این زمان می‏تواند بطلبد چیست؟

پاسخ:

مهریه در اصل هدیه و پیش‏کش است که مرد هنگام ازدواج خود را به آن ملزم می‏کند و در واقع نوعی ادای احترام است. قرآن به این مسئله تصریح می‏کند: "و مهر زنان را (به طور کامل) به عنوان یک هدیه به آنان بپردازید".

پس اصل مهریه یک التزام دینی و اخلاقی و مورد قبول همگانی است.

اما مهریه زن چه مقدار باید باشد؟ این نکته نیازمند بحث گسترده‏ای است، ولی ذکر این مسئله لازم است، آن‏ها که از مهریه‏های سنگین و خارج از حد تصور و بعضاً غیر قابل پرداخت دفاع می‏کنند در حقیقت زن را کالایی برای معامله دانسته و برای آن بهای مادی قائلند، حال آن که واقعیت چنین نیست و ازدواج هایی که با مهریه‏های پایین شکل می‏گیرد، پایدارتر از ازدواج هایی است که پایه در تجملات و زرق و برق‏های دنیوی دارد؛ زیرا آنها اساس زندگی را بر امور دیگری چون عشق و محبت بنا نهاده‏اند، نه تجملات و امور مادی.

پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمود: "بهترین مهر کمترین آن است".

امام علی (ع) فرمود: "مهر زنان را گزاف قرار ندهید که موجب دشمنی خواهد شد".

اما بهترین مهر، مهری است که مطابق سنت باشد که به چنین مهری "مهر السنة" می‏گویند و مهر السنه مهریه‏ای است که می‏گویند پیامبر اکرم (ص) برای همسران و دختران خود انتخاب می‏کرد که حدود پانصد درهم بود. اکنون با توجه به تورم اقتصادی برابر با چهارده سکه تمام بهار آزادی است.

مبنا قراردادن چنین مهری که ریشه در سنت پیامبر دارد، موجب برکات زیادی در زندگی مشترک خواهد شد. علاوه بر این مقدار مهریه‏ای که در ازدواج حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) به کار رفته با مهر السنه

 

چرا طرح خانه عفاف رد شد؟

پاسخ:

طرح خانه عفاف به عنوان یک راه حل موقت و تسکین دهنده برای معضل "عدم تأمین صحیح و مشروع غریزه جنسی" جوانانی که قادر به ازدواج نیستند از سوی برخی طراحان که بعضاً در بین نمایندگان مجلس ششم و مسئولین اجرایی کشور نیز طرفدارانی داشت بطور غیر رسمی به افکار عمومی عرضه شد. و افرادی بدنبال طرح در مجلس و قانونمند کردن آن بودند که بدلیل:

  1ـ نامناسب دانستن این شیوه

  2ـ به دور بودن از شأن مجلس و نهاد قوة مقننه

  3ـ عدم آمادگی فکری و فرهنگی مردم و جامعه

  4ـ خلاف عفت عمومی و توهین به شأن و منزلت زنان مسلمان دانستن آن.

  عکس العملهای تندی از سوی نمایندگان زن در مجلس ششم و تعدادی از صاحب نظران و مسئولین کشوری را همراه داشت و به بوته فراموشی سپرده شد.مطابق بوده است.

 

تهیه جهیزیه بر عهده چه کسی است ؟

پاسخ:

تهیه جهیزیه از اموری است که به عرف هر جامعه بستگی دارد و این که اسلام در این باره نظر خاصی داشته باشد مابا آن برخورد نکرده ‏ایم. فقط آنچه هست جریان ازدواج حضرت امیر(ع) و حضرت فاطمه(س) است که به نقلی درجریان خواستگاری حضرت رسول(ص) به حضرت امیر(ع) امر فرمودند که زره خود را کابین فاطمه(ص) قرار بده وبعد آن را که 500 درهم ارزش داشت فروختند و بهای آن را خدمت پیامبر(ص) آوردند.

رسول گرامی اسلام(ص) مقداری از آن را به بلال دادند و فرمودند با این پول برای دخترم بوی خوش بخر وباقیمانده را به بعض اصحاب سپردند و فرمودند آنچه را دخترم بدان نیازمند است آماده ساز که فهرست جهیزیه حضرت در امالی شیخ طوسی(ره) مذکور است.

 

        

نظرات  (۱۲)

۲۶ آبان ۹۶ ، ۱۵:۴۰ رقیه حسینی
سلام
خسته نباشید
من یکی از دخترانی هستم که به جلسات دختران آسمان می آیم ولی نمی دانم چرا نمیتونم از نماز خوندنم لذت ببرم و اونجوری که دلم می خواهد نمازم رو بخونم و بعضی وقت ها هم نمیتونم درست نماز بخونم.
چه باید بکنم؟
سلام خسته نباشید
میتوانم بگویم که جلسات دختران آسمان من را بیشتر به خدا نزدیک کرد مخصوصا جلسات محرم

سلام ، دختری دارم  که تا مدرسه راهنمایی بود به خدا  اعتقاد داشت و نماز هم میخواند .

ولی متاسفانه بعد که به دبیرستان رفت ، کم کم به نماز بی توجه شد و حالا که کلاس جهارم دبیرستان است ، اصلا نماز نمی خواند ، برای مشاوره نزد یک حاج آقا رفتیم ، یک مرکز مشاوره هم رفتیم ، ولی تقریبا اثری نداشته است ، و به طور کلی می گوید ، من خدا را برای خودم قبول ندارم ، و جلسات مشاوره  حتی برای برنامه ریزی درسی برایش گرفتم ، شرکت نمی کند ، لطفا مرا راهنمایی  نمایید . که با او چگونه باید رفتار نمایم  

 

پاسخ:
لطفا از طریق کانال سوال خود را مطرح بفرمایید. با تشکر @asemangirls
با سلام دختری دانشجو  هستم  که خواستگاران خوبی ندارم و به ازدواج احساس نیاز دارم و به علت زندگی متوسط و پدر ی که مسولیت پذیر نیست و مخارج دانشگاه قصد دارد به مرا به افراد طبقه پایین تر دهد و مادرم اسرار به ازدواج پس از استقلال کامل دارد و ارتباط اجتماعی ندارم که خواستگار خوب داشته باشم چه کار کنم
باسلام و خسته نباشید
من اصل با چادر خوب نیستم و اصلا خوشم نمیاد به حدی که ازش متنفرم اما پدرم به منو اجبار به چادر سرکرده ومن هر روز بیشتر باحجاب لج میکنم چکار کنم؟
ممنون
۱۲ بهمن ۹۴ ، ۰۸:۱۸ مادروکوثر علی
سلام حاج اقا دختر درسن 14 سالگی ازدواج کند به نظر جناب عالی زود/
پاسخ:
با سلام مجدد خدمت شما مادر گرامی، نگرانی شما را درک میکنم اما همانطورکه قبلا عرض کردم نیاز به اطلاعات بیشتری هست و در مقوله ازدواج فقط بحث سن مطرح نیست... لذا با توجه به اینکه اطلاعات بیشتری نیاز است و در این فضا مجال پاسخ به این سوال نیست، لطف بفرمایید در ساعات عصر از ساعت 15 الی 19 با شماره تماس 36621819 تماس حاصل کرده و بگویید با آقای امان الهی مشاوره شوید. با تشکر فراوان
سلام آقای امان اللهی
من یکی از بچه های مذهبی دبیرستان فرزانگان امین هستم
توی مدرسه با اکثر بچه ها دوست هستم و می خواستم از شما بپرسم اگه بخوام یه کتابی که زیبا و بامفهوم باشه ولی خیلی مذهبی نباشه(چون می خواستم برای یه سری از دوستانم که مذهبی نیستن و علاقه ای هم به دین ندارند هدیه ببرم) بهم معرفی کنید.البته کتاب در تکاپوی معنا رو که معرفی کردین رو از نرم افزار بازار گرفتم و خوندم وبسیار کتابی قشنگ و مناسب برا هدف من بود ولی هم طور که خودتون گفتید اصلا توی کتابی فروشی ها نمی شه پیداش کرد.اگه کتابی فروشی سراغ دارید که این کتابی رو داره لطفا بگید وگرنه خواهشا کتابی دیگه ای رو  معرفی کنید
خیلی ممنون

پاسخ:
با سلام و تشکر از شما دوست گرامی، کتاب "جاناتان مرغ دریایی" نوشته ریچارد باخ پیشنهاد بنده است.
باسلام خسته نباشید دختری 14ساله خوشگل شاد سرسنگین مومن  نماز شب خون به مدت دوماه عقد دائم یه جوان پاک وبی اختیاربوده ولی پدر پسره هوسران بود خیلی اذیتمان کرد تااینکه ثبت نرسیده به هم زدیم خانواده ای مذهبی تحصیل کرده هستیم مادرش به شدت افسرده ونگران اینده دخترش هست الن یک طلبه خواستگار دارد به نظررجناب عالی  دست به ازواج کند یا چند سالی صبر کند در حالی درشهرستان زود ازدواج میکنند  تو روخدا زود جواب بدهید اگر نیاز ادرس باشدمیدهیم ممنوالتماس دعا
پاسخ:
سلام، با توجه به اینکه اطلاعات بیشتری نیاز است و در این فضا مجال پاسخ به این سوال نیست، لطف بفرمایید در ساعات عصر از ساعت 15 الی 19 با شماره تماس 36621819 تماس حاصل کرده و بگویید با آقای امان الهی مشاوره شوید. با تشکر فراوان
۲۱ مرداد ۹۴ ، ۰۷:۰۳ مریم سلیمیان
سلام...دختری 15 ساله هستم که در گذشته فیلم های مبتذل زیاد می دیدم...ولی الان توبه کردم و دیگه سراغشون نمی رم اما هنوز اون تصاویر جلوی چشمم هستن و گاهی فکر می کنم خدا من رو نبخشیده و هر دفعه که اون تصاویر توی ذهنم میاد گناه می کنم...خواهش می کنم کمکم کنید...
پاسخ:
پاسخ شما در سامانه پرسش و پاسخ داده شده است، با تشکر
۱۴ تیر ۹۴ ، ۰۳:۴۵ أمیر اقایی
آیل غسل بر دختری 15 ساله که حدود 1 ساعت و نیم مشغول دیدن فیلم هایی پر از روابط جنسی مختلف بوده و در حین مایعی خارج شده ک شاید مربوط ب هورمون هایش باشد واجب میشود؟؟ اگر واجب میشود چه نوع غسلی است؟؟ممنونم اگر پاسخ دهید
پاسخ:
با عرض سلام و احترام خدمت شما، جنابت شرایطی دارد که این حالتی که بیان فرمودید جنابت محسوب نمیشود و لذا غسل نیاز ندارد، البته دیدن تصاویر محرک جنسی حرام است و جزو گناهان کبیره محسوب میگردد.
با سلام و عرض ادب 
حاج آقا از راهنمایی شما بسیار سپاسگزارم...
پاسخ:
متشکرم دوست عزیز

سلام حاج اقا...برادر شوهری دارم که در تمام تصمیمات زندگی من و همسرم وحتی خانواده من دخالت میکند.لطفا راهنمایی کنید که باید چه رفتاری از خود نشان دهم ؟


پاسخ:
به نام او
سلام
ممنونم از اینکه بنده را لایق دانسته م مشکلتان را با اینجانب مطرح نموده اید
لازم است خدمتتان عرض کنم مشورت دادن و کمک فکری دادن خوب است ونشانه محبت ایشان به شماست ولی نه در حدی که دخالت در تصمیمات اصلی زندگی شما باشد
مطمإنا ایشان قصد کمک دارند ولی باید بدانند در برخی از موضوعات زندگی شما نباید ورود داشته باشند الا اینکه شما از ایشان کمک بخواهید
به هر حال بهتر است به شکلی کاملا مودبانه و مهربانانه و صمیمی و به شکلی که به نیت پاک ایشان توهین نشود همسرتان با ایشان صحبت نمایند و شما در این زمینه صحبت مستقیمی نکنید
خدانگهدارتان
امان الهی
03136621819

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی